Erenet.NET içerik; animasyon, oyun, telefon şakaları, çizgi film, komik yazılar
Erenet Erenet Erenet
Erenet Çizgi film izleyin Erenet
Erenet Erenet Erenet
Erenet Erenet Erenet Erenet
Erenet Ana Sayfa Erenet Flash Animasyonlar Erenet Flash Oyunlar Erenet Çizgi Filmler Erenet Fıkralar Erenet Komik Resimler Erenet Komik Filmler
Erenetoyun
Erenet.NET - Flash animasyonlar, telefon şakaları, çizgi film ve flash oyunlar ile hizmet veriyor.
21 Haziran 2024, Cuma 08:08:52
  Giriş Yap veya Üye Ol (Ücretsiz)
Ana Menü
Ana Sayfa Ana Sayfa
Animasyon Animasyon
Oyunlar Oyunlar
Komik Video Komik Film
Komik Sesler Komik Sesler
Çizgi Film Çizgi Film
Telefon Şakaları Telefon Şakaları
Komik Yazılar Komik Yazılar
Resimler Resimler
Fıkralar Fıkralar
Bilmeceler Bilmeceler
Duvar Yazıları Duvar Yazıları
İlginç Bilgiler İlginç Bilgiler
Koca Kafalar Koca Kafalar
Komik 100 Komik 100
Firefox Firefox Yükle
Gerekli ve Gereksiz Sözler Sözler
 Erenet Genel İçerik
3d oyunlar 3d oyunlar
Canlı Tv Canlı TV
MSN Messenger MSN Messenger
Gazeteler Gazeteler
Logo Melodi Logo Melodi
Site Rehberi Site Rehberi
Güvercinler Güvercinler
Burçlar Burçlar
Haberler Haberler
Arama Sitede Ara
Hazır SMS Sözleri Hazır SMS Sözleri
Forum Forum
Dosyalar Dosyalar
Bilgisayar Dersleri Bilgisayar Dersleri
Oyun Hileleri Oyun Hileleri
Wallpaper Wallpaper
İlizyonlar İlizyonlar
Üye Listesi Üye Listesi
Özel Mesajlar Özel Mesajlar
Reklam Reklam
İletişim İletişim
Erenet Tavsiye Tavsiye
 Erenet Webmaster
Bizi Destekleyin Destekleyin
Webmaster Hizmetleri Webmaster Araçları
PHP Kodları PHP Kodları
Sitene İçerik Ekle Sitene İçerik Ekle
Bilgisayar Dersleri

Ana Sayfa - Yeni ve Popüler - Kategoriler - Öneride Bulun - Arama

» Windows Giriş Şifremi Unuttum?


Şifrelerini unutan Windows NT, 2000 veya XP kullanıcıları, kapalı kapılar ile karşı karşıya kalırlar. CHIP, zekice hazırlanmış bir araç yardımıyla tüm yerel kullanıcı parolalarını nasıl elde edebileceğinizi ve verilerinize nasıl ulaşacağınızı gösteriyor.


Tehlikeli bilgisayar virüslerinin ve solucanlarının kol gezdiği günümüzde, Windows NT, 2000 ve XP işletim sistemini kullanan PC’lerde özellikle sınırlandırılmış kullanıcı hesapları ile çalışmakta fayda var. Devamlı olarak tüm haklara sahip olan yönetici hesabı ile çalışan kullanıcılar, bir saldırı sonucunda sistemlerinin tamamen kullanılmaz hale gelmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalıyorlar. Ancak uzunca bir süre sonra tekrar sistem yöneticisi olarak çalışmanız gerektiyse ve kullanıcı şifresini unuttuysanız ne yapacaksınız? Eğer NTFS dosya sistemini kullanıyorsanız ve her hangi bir parola geri yükleme disketine sahip değilseniz Windows NT, 2000 ve XP işletim sistemlerine genellikle sadece yeniden yükleme ile ulaşabilirsiniz. Ancak bunun sonucunda “Belgelerim” klasörü içerisindeki tüm bilgiler de silinecektir. Aslında sabit diskinizi başka bir bilgisayara ikinci sürücü olarak takabilir ve üzerinde sakladığınız bilgileri güvenli bir ortama aktarabilirsiniz. Ancak bu, yönetici parolasını unuttuğunuz için ödemeniz gereken oldukça zahmetli bir bedel.

Şifrelerini unutanlar için harika bir çözüm

Peter Nordahl tarafından geliştirilen Ofşine NT Password & Regitry Editor adındaki akıllı araç, imdadınıza koşup bu sıkıntılı durumdan rahatlıkla kurtulmanızı sağlayabiliyor. Bu araç, bir açılış CD’si veya disketi üzerinden çalışıyor ve yerel bilgisayar üzerindeki sistemde kayıtlı olan tüm kullanıcı parolalarının sadece birkaç dakika içerisinde geri yüklenmesine imkan tanıyor. Bu sayede sabit disk üzerindeki verilerin ayrıca yedeklenmesi ve Windows’un yeniden kurulumu gibi zahmetli işlerle uğraşmaktan kurtulabilirsiniz. Araç, Windows NT, 2000 ve XP işletim sistemleri altında çalışıyor ve hem FAT hem de modern NTFS dosya sistemleri ile başa çıkabiliyor.

Ayrıca aracı kullanarak işletim sisteminin Kayıt Defteri’nin derinliklerine kadar da ulaşabilirsiniz. Yine de geliştirici, yeteri kadar teknik ve İngilizce bilmeyen kullanıcıların da rahatlıkla çalışabilmeleri için programı oldukça basit tutmuş. Ofşine NT Password & Registry Editor’ün kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi ve sık sorulan sorulara ise programın http://home.eunet.no/~pnordahl/ntpasswd adresindeki web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Hazır imajlardan açılış CD’si ve disketine

Ofşine NT Password & Registry Editor aracı ile çalışmaya başlamadan önce, ilk olarak ileride bilgisayarın açılışında kullanılacak olan değiştirilebilir ortamı hazırlamanız gerekiyor. Bunun için ister disket, ister CD sürümünü kullanabilirsiniz. Programı CD üzerinden çalıştırmak isterseniz “cd040116.zip” ismindeki gerekli ZIP arşivini, geliştiricinin web sayfasından temin edebilirsiniz. Daha sonra bu arşiv dosyasını açıp içerisindeki ISO imajını herhangi bir CD yazma programıyla boş bir CD’ye yazmalısınız. Disket sürümünde ise durum biraz farklı. Gerekli ZIP dosyasını indirdikten sonra imaj dosyasının açılması ve daha sonra boş bir diskete yazılması gerekiyor. Bunun için arşiv dosyası içerisinde bulunan INSTALL.BAT dosyasına çift tıklamalı, disket sürücüsünün ismini belirtmeli ve son olarak da sürücüye boş bir disket yerleştirmelisiniz.


Bunun sonucunda yükleme işlemi otomatik olarak gerçekleştirilecek ve sistemi yeniden başlatmanız istenecektir. Ancak isterseniz disket oluşturma işlemini DOS altında çalışan Rawrite 2.0 aracını kullanarak elle de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için DOS komut satırını açın, arşiv dosyasını açtığınız klasöre geçin, sürücüye boş bir disket yerleştirin ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

rawrite2 -f bd040116.bin -d A:

Yukarıda komutta kullanılan “-f ” parametresi disk imaj dosyasını ve “-d” parametresi de kullanılacak disket sürücüsünün ismini (“A” veya “B” olabilir) belirtiyor. Şayet ulaşmaya çalıştığınız Windows kurumu bir SCSI sürücü üzerinde ise, ek olarak bir de sürücü disketi oluşturmalısınız. Bununla birlikte, CD imajı içerisinde gerekli olan tüm SCSI dosyaları hazır olarak bulunur.

CD ya da disketten açılış için önemli BIOS ayarları

Açılış disket veya CD’sini hazırladınız, sürücüye yerleştirdiniz ve bilgisayarı yeniden başlattınız. Ancak bilgisayarınız otomatik olarak bu sürücüyü kullanarak açılmayı reddediyorsa, PC’nizin CD veya disket sürücüyü kullanarak açılmasını sağlamak için BIOS Setup içerisindeki açılış sırasını uygun şekilde değiştirmeniz gerekir. Bilgisayarın BIOS’una nasıl ulaşılacağı ve açılış sırasının nereden değiştirileceği, kullanılan anakarta ve BIOS tipine göre değişiklik gösterir. Bunun için anakartınızın kullanım kitapçığına göz atmalısınız. Ancak genel bir açıklama yapmak gerekirse, BIOS’u etkinleştirmek için bilgisayar açıldığında [Del] tuşuna basmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Açılış sırasını değiştirmek için kullanabileceğiniz seçenekler ise genellikle Advanced BIOS Features menüsünün altında bulunur. Ancak emin olmak için anakartınızın kullanım kitapçığına bakmanızda fayda var. Asıl zor kısım, program başarılı bir şekilde yüklendikten sonra başlıyor. Akıllıca hazırlanmış olan program akışı, kullanıcının neredeyse tüm sistemlerde birçok soruyu vakit yitirmeden cevaplamasına izin veriyor. Ancak SCSI sistemlerde ve bilgisayar disketten açıldığında, ihtiyaç duyulan ek sürücülerin yüklenmesini atlamamak için ekrana gelen İngilizce açıklamaları dikkatlice okumalısınız.

Kullanıcı bilgilerinin ve parolaların görüntülenmesi

Tüm sorular doğru şekilde cevaplandıktan sonra, sisteminizde kayıtlı olan tüm kullanıcıların bir listesi ekrana gelecek. Artık yapmanız gereken tek şey, parolasını kırmak istediğiniz kullanıcı hesabının metin ekranında görüntülenen ismini girmek. Bir sonraki adımda eski parolayı bir yıldız girerek geri yükleyebilirsiniz. Yaptığınız değişikliğin uygulanması için de son olarak ekrana gelen soruyu “Y” tuşuna basarak cevaplamalısınız. Ardından açılış için kullandığınız CD veya disketi sürücüsünden çıkartın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık üzerinde değişiklik yaptığınız kullanıcı hesabı için herhangi bir parola istenmeyecektir. Böylece, açılış penceresinde sadece kullanıcı isminin girilmesi ve herhangi bir parolaya gerek kalmadan Tamam tuşuna basılması yeterli olacak. Bu kullanıcı için daha sonra Denetim Masası’ndaki Kullanıcı Hesapları’nı kullanarak yeni bir parola oluşturabilirsiniz.

Madalyonun öteki yüzü hiç de aydınlık değil

Peter Nordahl Hagen’ın geliştirdiği araç, yeni başlayan kullanıcıların bile, Fiziksel olarak erişim hakların bulunduğu sabit disk üzerindeki Windows işletim sisteminde kayıtlı olan kullanıcıların parolalarına ulaşabilmesini mümkün kılıyor. Bu, kendi bilgisayarının yönetici parolasını unutan kullanıcılar için büyük kolaylık ve zaman kazancı sağlasa da, bu rahatlığın bir de göz önünde bulundurulması gereken cefası var. Bu araç; NT, 2000 ve XP sistemlerindeki verilere izinsiz erişimleri de kolaylaştırıyor. Bu nedenle sadece parola kullanmak sistemin güvenliği için yeterli değil ve bu nedenle donanıma Şziksel olarak erişimin kaldırılması, en azından zorlaştırılması da gerekli. Tamamen güvenlikte olmak isteyenler ayrıca bilgilerini de şifreleyebilirler (“Dosya Şifreleme” kutusuna bakınız). Bu noktada parola unutulduğu zaman, aynı zamanda şifreleme anahtarı olarak da kullanıldığından dolayı tüm verilerin geri döndürülemez şekilde kaybolacaklarının da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Peter Nordahl Hagens’in geliştirdiği Ofşine NT Password & Registry Editor programı bir çok kullanıcı için hayat kurtarıcı. Bu araç sayesinde parola unutmak bir kabus olmaktan çıkıyor, ancak program aynı zamanda lokal Windows NT, 2000 ve XP işletim sistemlerinin güvenliğini de tehlikeye sokuyor.

DOSYA ŞİFRELEME

Windows 2000 ve XP altında şifreleme

Microsoft, Windows 2000 ve XP Professional işletim sistemlerini dosya sistem katmanında şifreleme fonksiyonu ile donatmıştır. Windows XP Home kullanıcıları maalesef bu fonksiyona sahip değiller. Windows, erişimi engellemek için kullanıcı parolasını kullanıyor. Bu sayede, sisteme dahil olduktan sonra tüm kullanıcılar şifreli dosya ve klasörlerine rahatlıkla ulaşabilirler. Söz konusu şifreli dosya ve klasörleri diğer kullanıcılar da görebilir, ancak açamazlar.

Şifrelemek için ilk olarak istediğiz dosya veya klasörlere sağ tuşla tıklayın ve kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda açılan Genel kutusundaki Gelişmiş düğmesine tıklayın. Takip eden penceredeki Veriyi korumak için içeriği şifrele seçene ğini işaretleyin. Yapılan değişiklikler onaylandıktan ve uygulandıktan sonra ekrana gelen bir durum çubuğu, şifreleme işleminin ilerleyişi hakkında bilgi verir.

Kadir Tuztaş
ktuztas @ chip . com.tr
Bu makale Bilgisayar Dersleri kategorisinde kayıtlıdır.

Etiketler: Windows Giriş Şifremi Unuttum

Copyright © Erenet.NET Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma 2006-01-29 (93950 okunma)

Geri Dön    Tavsiye Edin    Yazdır

Bilgi Dağarcığı: Sallanan sandalyede hiç durmadan sallanma rekoru 440 saattir.

Günlük BurçlarGünün SözüOyun HileleriPosta KodlarıReklamİletişimKullanım Koşullarıİstatistik

Erenet.NET'in içerik kod yazılımının bir kısmı PHP sitesine aittir. Design: Erenet.info
(IP) Copyright © 2005 by Erenet.NET

Sitemiz en iyi Firefox tarayıcı ile 1024x768 çözünürlükte görüntülenir

Animasyon filmlerimizi beğendiyseniz çizgi film izle sitemizden birbirinden eğlenceli çizgi filmleri seyredebilirsiniz.
3 boyutlu oyunlar yayınlayan unity 3d oyunlar sitesi ile 3 boyutlu oyun oynayabilirsiniz.
Bilgisayar oyunları için oyun hileleri arıyorsanız gamend.net'i ziyaret ediniz.

Bu sayfanın uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin.
E-Posta

Tanıtımı Kapat X

Reklamı Göster