Erenet.NET içerik; animasyon, oyun, telefon şakaları, çizgi film, komik yazılar
Erenet Erenet Erenet
Erenet 3 Boyutlu Oyunlar Erenet
Erenet Erenet Erenet
Erenet Erenet Erenet Erenet
Erenet Ana Sayfa Erenet Flash Animasyonlar Erenet Flash Oyunlar Erenet Çizgi Filmler Erenet Fıkralar Erenet Komik Resimler Erenet Komik Filmler
Erenetoyun
Erenet.NET - Flash animasyonlar, telefon şakaları, çizgi film ve flash oyunlar ile hizmet veriyor.
29 Mart 2024, Cuma 12:49:14
  Giriş Yap veya Üye Ol (Ücretsiz)
  Mesaj Panosu   |  Arama   |  Üye Listesi   |  SSS   |  Profil   |  Özel Mesajlar   |  Giriş 

Kanalizasyon kapakları neden yuvarlaktır?

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Erenet.NET Forum Ana Sayfası -> Zeka Soruları, Bilmeceler, Bulmacalar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
dejavumu
Erenet Yeni Üye
Erenet Yeni Üye

Üye No: 44736
Nereden: İzmir

MesajTarih: Cmt Şub 03, 2007 8:22 pm    Mesaj konusu: Kanalizasyon kapakları neden yuvarlaktır? Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar mantıklı cevaplar bekliyorum
 Başa Dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
caglarca
Erenet Yeni Üye
Erenet Yeni Üye

Üye No: 46123
Nereden: istanbul

MesajTarih: Cmt Şub 03, 2007 11:17 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

eger kare dikdörtgen yada üçgen yapılsaydı kapaga degişik açılar verilginde kapak delıkten duşerdi oysa daire oldugunda her açıdan deligin üzerinde kalır.
 Başa Dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
angelman
Erenet Yeni Üye
Erenet Yeni Üye

Üye No: 43760

MesajTarih: Pzr Şub 04, 2007 10:51 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

doğru cevaplardan sadece biri
 Başa Dön
caglarca
Erenet Yeni Üye
Erenet Yeni Üye

MesajTarih: Pts Şub 05, 2007 3:06 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

digerlerınıde alalım ozaman
 Başa Dön
gokdere66
Erenet Bagımlısı
Erenet Bagımlısı

Üye No: 36619
Nereden: Tr_Sakarya

MesajTarih: Pts Şub 05, 2007 5:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Alıntı:
Kanalizasyon kapakları, kapak deliğin içine düşmesin diye yuvarlak yapılır. (Gökhan Tok)

Aziz Gökhan Narin adlı okurumuzsa bu konudaki görüşlerini şöyle paylaşıyor bizlerle:

Merhaba,

Bir konudaki fikrimi sizler ile paylaşmak istiyorum. Gazete de okuduğum logar kapaklarının neden yuvarlak olduğuna dair verdiğiniz yanıtı tatmin edici bulamadım. Benim düşünceme göre logar kapaklarının yuvarlak olmalarının ekonomik, gereklilik ve de yararlılık gibi nedenleri vardır.

Ekonomik: Logar kapakları geometrik olarak en makul seviyede malzeme tüketen bir şekilde üretilmişlerdir. Ortalama bir insan bedeninin içine girebileceği bir genişlik için en uygun ve en ekonomik çözüm dairedir.

Gereklilik: Herhangi bir olaya müdahale etmek ve hızlı giriş çıkışlar için daire şekli logar kapakları için vazgeçilmez bir geometridir. Her açıdan giriş için çok uygundur. Aşağı inerken veya yukarı çıkarken, tırmanma hareketinden kaynaklanan sağa sola doğru oluşan dönme hareketleri ve açılı kol hareketleri köşeli yollarda insan için tehlike yaratmaktadır.

Yararlılık: Logar kapaklarının uzun süre açılmaması yüzünden oturduğu yuvaya sıkışması olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda büyük araçlara gerek duymadan görevlilinin kapağa küçük bir güç uygulayarak merkezi bir dönme hareketi sağlaması sıkışmış olan kapağı kurtarmak için yeterli olacaktır.

NOT: TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinden Alıntıdır. Araştırmacı olmalıyız. ©
angelman
Erenet Yeni Üye
Erenet Yeni Üye

MesajTarih: Pts Şub 05, 2007 7:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Delik yuvarlak olduğu için kapakta yuvarlak olmalıydı... İstediğim cevap buydu. Ama görüyorumki google dan arama yapılmış ve kopyala yapıştır mantığıyla cevap verilmiş... Kendi mantığınızla cevaplar bekliyorum bundan sonra!!!
 Başa Dön
gokdere66
Erenet Bagımlısı
Erenet Bagımlısı

Üye No: 36619
Nereden: Tr_Sakarya

MesajTarih: Pts Şub 05, 2007 7:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çok ilginç bir cevabı varmış. Sonuçta kanalizasyon kapaklarının neden yuvarlak olduğu sorulmuş eğer bunlar kare olsaydı delikte kare olurdu. Soru şöyle anlaşıldı: neden kanalizasyon kapakları delik ile birlikte yuvarlaktır?
Admin
Designer

Üye No: 2
Nereden: Erenet

MesajTarih: Pts Şub 05, 2007 9:40 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

angelman demiş ki:
Delik yuvarlak olduğu için kapakta yuvarlak olmalıydı... İstediğim cevap buydu. Ama görüyorumki google dan arama yapılmış ve kopyala yapıştır mantığıyla cevap verilmiş... Kendi mantığınızla cevaplar bekliyorum bundan sonra!!!

İyide başlığı sen açmamışsınki Laughing
dejavumu ? angelman Rolling Eyes
Bir ikincisi bu cevaplar kişiden kişiye göre değişir başlığı açan arkadaş gelip cevabı o değildi bu da diyebilir. Arkadaşımız nedenleri ile beraber anlatmış. Delik yuvarlak olursa tabiki kapakta yuvarlak olur kare olacak değilya Razz
caglarca
Erenet Yeni Üye
Erenet Yeni Üye

MesajTarih: Pts Şub 05, 2007 10:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

angelman arkadaşım ben googden falan kes yapıştır yapmadım bu soru bize okulda soruldu ve ordan cevabı biliyorum.hatta sınav sorularımızda birisiydi
 Başa Dön
tnero
Erenet Yeni Üye
Erenet Yeni Üye

Üye No: 38719
Nereden: kırıkkale

MesajTarih: Çrş Şub 07, 2007 6:04 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

gerçekten güzel bi cevabı ama arkadaş galiba espri olsun diye sormuş ama farkında olmadan çok bilimsel bir soru sormuş
 Başa Dön
angelman
Erenet Yeni Üye
Erenet Yeni Üye

MesajTarih: Prş Şub 08, 2007 8:46 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ben bu sorunun cevaplarını tam bildiğim için soruyu sahiplendim..Ayrıca Çağlarca kopyala yapıştırı Gökdere yaptı sen değil...Cevaplardan biri de yuvarlak metal kareye göre daha dayanıklıdır ve yerde yuvarlanarak taşınabilir... vs..vs..
 Başa Dön
can-inlife
Erenet Yeni Üye
Erenet Yeni Üye

Üye No: 54251

MesajTarih: Çrş Tem 29, 2009 12:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

ahh ben bugün mülakata girdim ve sorulardan biri de buydu Sad
ben de hemen basınçtır dedim.
ama adam bir düşündü beklemiyordu bu cevabı galiba sonra tamam olabilir dedfi ama tam cevap değil dedi

aklıma gelmedi değil borunun da yuvarlak olduğu..... Confused
 Başa Dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Erenet.NET Forum Ana Sayfası -> Zeka Soruları, Bilmeceler, Bulmacalar Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Erenet Forum

En Güzel 3D Oyunlar 3doyunlar.net Sitesinde | Ana Sayfa | Forum | Arama | Üyeler |

Bilgi Dağarcığı: Uranüs, çıplak gözle görülebilen bir gezegendir.

Günlük BurçlarGünün SözüOyun HileleriPosta KodlarıReklamİletişimKullanım Koşullarıİstatistik

Erenet.NET'in içerik kod yazılımının bir kısmı PHP sitesine aittir. Design: Erenet.info
(IP) Copyright © 2005 by Erenet.NET

Sitemiz en iyi Firefox tarayıcı ile 1024x768 çözünürlükte görüntülenir

Animasyon filmlerimizi beğendiyseniz çizgi film izle sitemizden birbirinden eğlenceli çizgi filmleri seyredebilirsiniz.
3 boyutlu oyunlar yayınlayan unity 3d oyunlar sitesi ile 3 boyutlu oyun oynayabilirsiniz.
Bilgisayar oyunları için oyun hileleri arıyorsanız gamend.net'i ziyaret ediniz.

Bu sayfanın uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin.
E-Posta

Tanıtımı Kapat X

Reklamı Göster