Erenet.NET içerik; animasyon, oyun, telefon şakaları, çizgi film, komik yazılar
Erenet Erenet Erenet
Erenet Çizgi film izleyin Erenet
Erenet Erenet Erenet
Erenet Erenet Erenet Erenet
Erenet Ana Sayfa Erenet Flash Animasyonlar Erenet Flash Oyunlar Erenet Çizgi Filmler Erenet Fıkralar Erenet Komik Resimler Erenet Komik Filmler
Erenetoyun
Erenet.NET - Flash animasyonlar, telefon şakaları, çizgi film ve flash oyunlar ile hizmet veriyor.
28 Mart 2024, Perşembe 18:39:10
  Giriş Yap veya Üye Ol (Ücretsiz)
  Mesaj Panosu   |  Arama   |  Üye Listesi   |  SSS   |  Profil   |  Özel Mesajlar   |  Giriş 

Massa evinde pole pozisyonunda

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Erenet.NET Forum Ana Sayfası -> Spor
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
maverick41
Erenet Upload Team

Üye No: 48118

MesajTarih: Pzr Ekm 21, 2007 12:49 pm    Mesaj konusu: Massa evinde pole pozisyonunda Alıntıyla Cevap Ver

Massa evinde pole pozisyonunda

007 Formula1 Dünya Şampiyonasının son yarışı olan Brezilya Grand Prix'i sıralama turlarını Ferrari'nin Berezilyalı pilotu Felipe Masa elde etti. Büyük heyecana sahne olan sıralama turlarında ikinci sırayı Şampiyonluğun en büyük favorisi Lewis Hamilton alırken Kimi Raikkoenen üçüncü cebin sahibi oldu. McLaren'in diğer pilotu Fernando Alonso ise ancak dördüncü cebi elde edebildi.

Sıralama turlarının ilk bölümüne çoğu zaman olduğu gibi Spyker sürücüsü Adrian Sutil çıktı. Ardından Toyota ve Renault sürücüleri de zaman turlarına başladılar. Sutil henüz 3. turunda bir sorun yaşayarak aracını pist kenarına çekti. Sutil daha sonra aracından inerek sıralama turlarını bitirmiş oldu.

Cuma gününün aksine güneşli bir havada başlayan sıralamala turlarında hava sıcaklığı 30 derece
civarında seyretti. İlk bölümde alışılmışın aksine favori pilotlar zaman turları için piste erken çıktılar. İlk olarak Lewis Hamilton zaman turunu tamamladı ve İngiliz sürücüyü Raikkonen ile Alonso takip etti.

Massa tek hızlı turunda orta yumuşak lastikleri ile 1:12.303'lük bir derece elde etti ve garajına döndü. Alonso seansın sonunda tekrar piste çıkarak bir zaman turu daha yaptı ve ikinci sırayı elde etti. İlk bölümde sürpriz olarak Renault'dan Heikki Kovalainen elenirken Sato, Nakajima, Davidson, Sutil ve
Yamamoto elenen diğer pilotlar oldular.

İkinci bölüme yeşil ışıklar yandıktan yaklaşık 5 dakika sonra ilk çıkan sürücü Toyota'dan Ralf Schumacher oldu. Hemen ardından Massa, Hamilton, Raikkonen ve Alonso piste çıktılar. BMW Sauber sürücüleri 10 dakika bekledikten sonra piste çıktılar ve orta sıralarda yerleştiler. İkinci bölümün bitimine 1,5 dakika kala ilk 6 dakika dışındaki tüm pilotlar son zaman turlarını yapmak üzere piste çıktılar.

Rubens Barrichello son turunda ilk on içine girmeyi başardı ancak David Coulthard'ın daha iyi bir derece yapmasıyla Brezilyalı pilot kendi evinde ikinci elemelerde dışarıda kaldı. İkinci elemelerde dışarıda kalan diğer sürücüler ise Fisichella, Vettel, Liuzzi, Ralf Schumacher, ve Jenson Button oldu.

Son bölümün başlamasına 3 dakika kala ilk on a kalan pilotlar pit çıkışına yerleştiler. En önde Hamilton yer alırken Alonso onu takip etti. McLaren pilotlarını ise Massa ve Raikkonen takip ettiler.

Son bölüme Hamilton süper yumuşak lastikler ile başlarken takım arkadaşı Alonso yumuşak lastiklerle başladı. İlk yedi dakikalık bölümde pilotlar benzin yüklerini azaltmak amacı ile adeta yarışırcasına turlarına devam ettiler. Kimi Raikkonen ve Felipe Massa McLaren pilotlarından bir tur daha önce pit alanına girdiler.

Aynı tur içinde Jarno Trulli'de pit alanına girdi. Bir tur sonra ilk önce Hamilton ve hemen ardından Alonso pit alanına geldi. Alonso Hamilton'ın arkasında 3 saniye kadar bekledikten sonra süper yumuşak lastikleri takarak piste geri döndü.

İlk hızlı turların ardından Massa liderliğe oturuken Hamilton iki ve Raikkonen üçüncü zamanı yaptılar. Alonso ise ancak 5. sırada kendine yer bulabildi. Son pit stopların ardından ilk zaman turunu Kimi Raikkonen tamamladı. Orta bölümde yaptığı hata nedeniyle Raikkonen biraz zaman kaybetti. Hemen ardından gelen Felipe Massa kendi derecesini geliştirerek 1:11.931'lik bir derece elde etti ve ilk sıradaki yerini korudu.

Hamilton son sektöre kadar önde gelmesine rağmen Masa'yı geçemedi ve ikinci sırada kaldı. Kimi Raikkonen'in üçüncü sırayı aldığı sıralamalarda Alonso 4. sırada kendine yer buldu.

Ferrari ve McLaren pilotlarının aldığı ilk dört sıranın ardından Mark Webber, Nick Heidfeld ve Robert Kubica geldi. İlk on sırayı tamamlayan diğer üç sürücü ise Jarno Trulli, David Coulthard ve Nico Rosberg oldu.

Sezonun son yarışı yarın saat 19:00'da yapılacak. Yarış CNNTÜRK televizyonundan canlı olarak yayınlanacak.

Resim

Massa mücadeleden uzak kazanmak istiyor!

Felipe Massa, pilotlar şampiyonasının sonucunun arkasında gelişmesini umut ederek yarışı kazanmayı planlıyor. Brezilya'lı pilot yarışa Lewis Hamilton, Kimi Raikkonen ve Fernando Alonso'nun önünde başlayacak. "İyi bir start almak çok önemli olacak. Umuyorum ki -arkamdaki- mücadele çekişmeli olacak. Umarım yarışı kazanabilirim." diyen Massa sıralama turlarını domine etti.

Massa, "İlk hızlı turum iyiydi fakat ikincisinde ufak bir hata yaptım ve Lewis'in beni geçmesinden endişe ettim ama yine de iyi bir turdu. Kendi insanlarım önünde pol pozisyonunu almak çok güzel ve duygusal. Sıralamaların son bölümünde Lewis ile çok yakındık. Yarış mühendisimin 2. sırayı aldığımı söylemesini bekliyordum fakat önde bitiren ben oldum." dedi.

Massa ayrıca 2006 senesindeki yarışta elde ettiği zaferi yarın tekrarlamak istediğinide sözlerine ekledi. 2006 Brezilya Grand Prix'sinde Felipe Massa yarışa pole pozisyonunda başlamış ve yarışı kazanmıştı.

Hamilton yerinden memnun

Şampiyona lideri Lewis Hamilton, sezonun son yarışında pol pozisyonunu alamadığı için hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Hamilton, son zaman turunda, 2. sektörün en hızlı ismi olmasına rağmen son sektörde pol pozisyonunu Felipe Massa'ya kaptırmıştı. Yarınki yarışa Hamilton, şampiyonaki rakipleri Kimi Raikkonen ve Fernando Alonso'nun önünde 2. sırada başlayacak.

Hamilton, "Çok yakın bir seans oldu. Baştan sona büyük keyif aldım. Aracın sürüşü kolaydı ve takım bizi pitstoplardan sonra iyi yerlerde piste döndürdü. Aslında son turum iyiydi fakat son virajda zaman kaybettim. Bir hata yapmadım fakat o zamana kadar kazandığım zamanı kaybetmek istemiyordum. Bunun dışında iyi bir turdu. Oldukça mutluyum ve yarışa başlamak için iyi bir yerdeyim."

İngiliz Pilot, ekstradan bir baskı hissetmediğini ve şampiyonanın çekişmesinden zevk aldığını söyledi. Son olarak Hamilton şunları söyledi, "Çok heyecanlıyım ama rahat hissediyorum. Aracın durumu iyi, pisti seviyorum ve seyirciler harika. Desteklendiğimi görmek güzel."

Hamilton Kimi'den özür diledi

Lewis Hamilton, Kimi Raikkonen'in sıralama seansındaki son turunu etkilediği için üzgün olduğunu söyledi. Raikkonen son turuna başlarken Hamilton pitten piste çıkmıştı. Raikkonen, Hamilton'ını geçtikten sonra virajı geniş dönerek önemli zaman kaybetmişti.

Konuyla ilgili olarak Fin Pilot, "Hamilton'ı geçtikten sonra virajı geniş dönmek zorunda kaldım ve zaman kaybettim. Tam olarak dataları incelemedim dolayısıyla ne kadar zaman kaybettiğimi bilmiyorum ama onu geçmememin daha kolay bir yolu olabilirdi. Önde olabilirdim ama 3. sıradan başlamak çok da kötü değil." dedi.

Hamilton, Raikkonen'in arkadan geldiğinin takım tarafından bildirildiğini ve yol vermek için elinden gelenin en iyisini yaptığını söyledi.

"Pitten çıktım ve takım bana Kimi ile yakın olacağımızı söyledi. Fakat o hızda aynalarınız titriyor ve arkayı göremiyorsunuz. Yoluna çıktıysam özür dilerim ama o kadar da yakın olduğumuzu düşünmüyorum. Elimden gelenin en iyisini yaptım ve Kimi'den özür diledim."

Alonso hayal kırıklığı yaşıyor

Son şampiyon Alonso sezonun son yarışına 4. sırada başlayacak olduğu için hayal kırıklığına uğradığını söyledi. "Büyük bir hayal kırıklığına uğradım. 4. cebi almam yarış için iyi olmadı. Fakat artık yapacak bir şey yok. Şuandan itibaren yarın ne yapabileceğimi düşünmeliyim."

Alonso ayrıca sıralama turlarının son bölümüne takım arkadaşının gerisinde başladığı için avantaj kaybettiğini söyledi. İspanyol Pilot pitten çıkış turunda seans bitmeden zaman turuna başlamak için çok zorladığını da sözlerine ekledi.

Alonso şampiyonluğun sıralamalarda kaybedilmesinden korkuyor

Brezilya Grand Prix sıralama turlarında rakiplerinin arkasında dördüncü cepte kalan Fernando Alonso, muhtemelen şampiyonluk şansının da kaybolduğunu söyledi. Alonso sıralamalar sonrasında şampiyonluk şansı konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Dünden daha az” diye konuştu.

Alonso, “Maalesef şampiyonluğu kazanma ihtimalinden biri de yarışı kazanmak ve aramıza bir Ferrari koymak. Şimdi bu pek mümkün değil görünüyor. Hatta imkansız görünüyor. Fakat yine de Formula 1’de neler olacağını kimse bilemez” dedi.

Takım arkadaşının 12 puan gerisinde çıktığı Çin GP’de Lewis Hamilton’ın yaptığı kazayla şampiyonluk ümitleri yeniden canlanan Alonso, “Çin’de olduğu gibi şampiyon olmak için özel bir yarışa ihtiyacım var. Eğer herşey normal giderse, benim için sezon hemen hemen bitmiş demektir” şeklinde konuştu.

İspanyol pilot ayrıca, “Bunu karam olduğum için söylemiyorum. Gerçek olan bu. Çin gibi ve rakiplerimin mekanik bir problem yahut büyük şanssızlık yaşayacağı türden bir yarışa ihtiyacım var” dedi.

Aracı hakkında da konuşan Alonso, “Aracın dengesi çok kötü değildi. Araç oldukça iyiydi ancak yeterince hızlı değildik” dedi.

FIA, Brezilya için kırmızı bayrak prosedürünü değiştiriyor

Formula 1 yarış direktörü Charlie Whiting, Brezilya Grand Prix’deki muhtemel gecikmeleri asgariye indirmek maksadıyla kırmızı bayrak prosedüründe değişikliğe gitti. Yarışın durması ve araçların gridde yeniden sıralanmaları halinde problem yaşayan takımlar için gridden personelin gelmesi uzun zaman alabilecek. Avrupa seyircileri için prime time zaman diliminde seyredilen mücadelenin hareketsiz geçmesi ise seyirciler açısından arzu edilen bir durum olmayacak.

Dolayısıyla takımlara, yarışın durması halinde, araçların yeniden start almadan önce pit alanında yerlerini alacaklarını bildirdi. Böylece takımlar mümkün olan en kısa süre içinde araçlar üzerinde çalışma yapabilecek.

FIA’dan yapılan açıklamada, “Personel ve ekipmanın gridden temizlenmesi zorluğu nedeniyle, yarışın durması halinde tüm araçların pit alanına girmesi ve pit çıkış ışıklarından yaklaşık 10 metre önce kırmızı bayrak çizgisindeki hız alanında durması gerecek” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Yarış askıya alınırs,a araçlar güvenlik aracının arkasındayken pit alanına yönlendirilecek ve güvenlik aracı pit çıkışındaki kırmızı bayrak hattında bulunan hız alanında duracak. Tüm araçların yeniden güvenlik aracının arkasındaki hatta turmak zorunda kalacak” denildi.

Alıntıdır.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Erenet.NET Forum Ana Sayfası -> Spor Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Erenet Forum

En Güzel 3D Oyunlar 3doyunlar.net Sitesinde | Ana Sayfa | Forum | Arama | Üyeler |

Bilgi Dağarcığı: Yunuslar, gözleri açık uyurlar.

Günlük BurçlarGünün SözüOyun HileleriPosta KodlarıReklamİletişimKullanım Koşullarıİstatistik

Erenet.NET'in içerik kod yazılımının bir kısmı PHP sitesine aittir. Design: Erenet.info
(IP) Copyright © 2005 by Erenet.NET

Sitemiz en iyi Firefox tarayıcı ile 1024x768 çözünürlükte görüntülenir

Animasyon filmlerimizi beğendiyseniz çizgi film izle sitemizden birbirinden eğlenceli çizgi filmleri seyredebilirsiniz.
3 boyutlu oyunlar yayınlayan unity 3d oyunlar sitesi ile 3 boyutlu oyun oynayabilirsiniz.
Bilgisayar oyunları için oyun hileleri arıyorsanız gamend.net'i ziyaret ediniz.

Bu sayfanın uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin.
E-Posta

Tanıtımı Kapat X

Reklamı Göster