Erenet.NET içerik; animasyon, oyun, telefon şakaları, çizgi film, komik yazılar
Erenet Erenet Erenet
Erenet 3 Boyutlu Oyunlar Erenet
Erenet Erenet Erenet
Erenet Erenet Erenet Erenet
Erenet Ana Sayfa Erenet Flash Animasyonlar Erenet Flash Oyunlar Erenet Çizgi Filmler Erenet Fıkralar Erenet Komik Resimler Erenet Komik Filmler
Erenetoyun
Erenet.NET - Flash animasyonlar, telefon şakaları, çizgi film ve flash oyunlar ile hizmet veriyor.
26 Nisan 2024, Cuma 20:38:49
  Giriş Yap veya Üye Ol (Ücretsiz)
  Mesaj Panosu   |  Arama   |  Üye Listesi   |  SSS   |  Profil   |  Özel Mesajlar   |  Giriş 

Raikkonen kazandı - Şampiyonluk son yarışa kaldı

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Erenet.NET Forum Ana Sayfası -> Spor
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
maverick41
Erenet Upload Team

Üye No: 48118

MesajTarih: Pzr Ekm 07, 2007 12:56 pm    Mesaj konusu: Raikkonen kazandı - Şampiyonluk son yarışa kaldı Alıntıyla Cevap Ver

Raikkonen kazandı - Şampiyonluk son yarışa kaldı

2007 sezonunun sondan bir önceki yarışı olan Çin Grand Prix'sini Ferrari takımından Kimi Raikkonen kazandı. Lewis Hamilton'ın yarış dışı kaldığı Çin Grand Prixi'sinde Fernando Alonso ikinci sırayı alırken bir diğer Ferrari pilotu Felipe Massa podyumun üçüncü sırasına çıkmayı başardı. Bir çok olayın yaşandığı ve yağmurun yarışa damgasını vurduğu Şangay pistinde Toro Rosso'dan Seabstian Vettel'de takımının ve kendisinin en iyi derecesini elde ederek yarışı dördüncü sırada tamaladı.

Çok kötü bir sezon geçiren Honda takımında da Jenson Button yarışı beşinci sırada tamamlayarak bu sezon bir ilke daha imza atmış oldu. Zor bir yarış geçiren BMW Sauber'den Nick Heidfeld'de bu yarıştan puan almayı başardı. Heidfeld yarışı Liuzzi'nin arkasında 7. sırada tamamladı.

Toro Rosso Şangay'da harika bir gün geçirdi. Vettel ile dördüncü sırayı alan Boğalar Liuzzi ile altıncı sırayı alarak iki pilotu ile birlikte Şangay'dan puanla ayrılmayı başardı. Böylelikle Şampiyona da Super Aguri'nin önüne geçmeyi başardılar.

Yarış öncesinde pist üzerinde yağmur yağacağı bilgisi ekranlara yansırken takımlar yarışa geçiş lastikleri ile başlamayı tercih ettiler. Formasyon turunun ardından yağmur damlaları piste düşmeye başladı.

Start ile birlikte pilotlar hızlanmaya başlarken Lewis Hamilton ve Kimi Raikkonen uzun ilk viraja yerlerini koruyarak girdiler. Yarışa 4. sırada başlayan Fernando Alonso iyi bir start ile önündeki Felipe Massa'yı ilk virajda sıkıştırmaya başladı ve viraj sonunda geçmeyi başardı. Ancak bu geçişin hemen ardından Felipe Massa yerini tekrar geri aldı.

İlk turda Ralf Schumacher'in spini ve Anthony Davidson ile Rubens Barrichello'nun temaslarının ardından pist dışına çıkmaları dışında bir olay yaşanmadı. 12. turda Super Aguri pilotu Davidson yarış dışı kaldı. İlk pit stoplara kadar yağmur etkisini gösterirken yarış lideri Hamilton ilk pit molasında lastiklerini değiştirmeden piste geri döndü. 14. turda pit alanına ile giren Hamilton'ı Felipe Massa, Kimi Raikkonen ve Fernando Alonso takip etti.

Bu pilotların hepsi lasitklerini değiştirmeden piste geri döndüler. 15. turdan sonra kurumaya başlayan pistte Lewis Hamilton yavaşlamaya başladı. Sağ marka lastiği aşınan Hamilton 2 tur dayanmasına rağmen Kimi Raikkonen'e geçilmekten kurtulamadı. İki sürücünün arasında 8 saniyelik fark 2 tur içerisinde eridi.

Yarışın bu noktasında Adrian Sutil start düzlüğü öncesindeki son virajda kaza yaparak yarış dışı kaldı.

Bir tur sonra ise Hamilton'ın yaklaşık 15 saniye gerisinde bulunan Alonso, İngiliz pilota yaklaşmaya başladı. İkinci pit stopu için pit alanına ulaşmaya çalışan Hamilton pit alanı girişine ulaşmayı başardı ancak pit yoluna girmeden önceki son virajda aracının kayması üzerine çakıl alana taştı. Hamilton'ın aracının dört lastiği de yavaş bir şekilde çakıl alanına oturunca motoru çalışmasına rağmen Hamilton piste dönemedi ve yarış dışı kaldı.

Bu olayın ardından yarışın seyri tamamen değişti. İkinci pit stopların ardından Kimi Raikkonen yumuşak lastiklerle pite lider olarak geri döndü. İkinci pit stoplardan hemen önce Fernando Alonso ile Felipe Massa arasında üçüncülük mücadelesi yaşlandı. Massa pite girdiği anda Alonso 0.700 saniye arkasındaydı.

İkinci pit stoptan sonra Alonso Massa'yı geçmeyi başardı. Yağış ve lastik stratejilerinin damgasını vurduğu yarışta bşr çok pilot ilk puanları için ilk sekize girme şansı yakaladı. Japonya'nın olay adamı Sebastian Vettel yarışı uzun süre 4. sırada götürmeyi başardı.

Bu yarışın ardınan Kimi Raikkonen aldığı 10 puan ile Şampiyonadaki puanlarını 100'e çıkardı. Hamilton 107 puanda kalırken Fernando Alonso 103 puana yükseldi. Şampiyonluk düğümünün Brezilya'da çözüleceği yarışta Hamilton'ın yarışı üçüncü sırada bitirmesi Şampiyonluk için yeterli olacak. Raikkonen ise şampiyonluk için yarışı mutlak kazanmak zorunda. Fernando Alonso ise Hamilton ile araındaki 4 puanlık farkı Brezilya'da kapatmak zorunda kalacak.

Resim

Resim

Raikkonen: 'Son tura kadar bastım'

Kimi Raikkonen, Çin Grand Prix’de, değişken hava koşullarının sonucu değiştirme endişesiyle son tura kadar mücadelesini sürdürdüğünü söyledi. Fin pilot, pist kururken, daha sonra yarış dışı kalan Lewis Hamilton’ı geçerek liderliği ele geçirdi ve zafere uzandı. Fernando Alonso ise Raikkonen’e 8 saniye kadar yaklaşmasına rağmen Ferrari pilotunun, takımının 200’cü zaferini kazanmasına engel olamadı.

Raikkonen yarış sonrasında yaptığı açıklamada, sürekli olarak bastığını söyledi.

Raikkonen, “Ön lastiklerde problem yaşadığımda beni yakalamak üzereydi. Fakat lastikler eski performansına kavuşur kavuşmaz aradaki mesafeyi koruyabildim” dedi.

“Burada başarılı olacağımızı biliyordum ancak basmaya devam etmek istedim çünkü az bir yağmurun tüm gidişatı yeniden değiştirip değiştirmeyeceğinizi bilemiyorsunuz” şeklinde konuştu.

Bu sonuçla Raikkonnen yeniden şampiyonaya dönerek ümitlerini tazeledi.

Fin pilot İnterlagos’ta Hamilton’In 7, Alonso’nun ise 3 puan gerisinde start alacak.

Raikkonen şampiyonluğa ulaşabilmesi için McLarenlar’ın, yarış dışı kalması veya sorun yaşaması gerekiyor.

Fin pilot, “Şampiyonaya geri döndük. Son yarış gerçekten ilginç olacak” diye konuştu.

Alonso’nun mucizesi gerçek oldu

Bu haber 532 kez okundu
Japonya Grand Prix’de yarış dışı kalmasının ardından sezonun bitimine iki yarış kala şampiyonluk yolunda çok önemli bir yara alan Fernando Alonso’nun dileği kabul oldu. Dünya şampiyonu İspanyol pilot hafta içinde yaptığı açıklamada, mucizelere inandığını belirterek, Şangay gibi bir pistte herşeyin olabileceğini söylemiş ve şampiyonluk ümidini yitirmediğini vurgulamıştı.

Şampiyona lideri takım arkadaşı Lewis Hamilton’ın bugün yarış dışı kalması nedeniyle aradaki puan farkını 4’e indiren Alonso şimdi Brezilya’da üçüncü kez üst üste şampiyon olmak için tüm enerjisini harcayacak.

Bu arada yarış sonrasında stadyumu İspanyol bayraklarıyla dolduran taraftarlara teşekkür eden Alonso, takımı hakkında herhangi bir ifade kullanmadı.

Hamilton yarış dışı kaldı

Lewis Hamilton Çin Grand Prixi'sinde yarış dışı kalarak sezon boyunca ilk kez bir yarışı tamamlayamayark ayrıldı. Hamilton ikinci sırada götürdüğü yarışta ikinci pit stopunu yapmak üzere pit alanına doğru ilerlerken pit alanı girişindeki virajda kayarak aracının kontrolünü kaybetti ve çakıl alana saplanan aracını tekrar piste döndüremeyek yarış dışı kalmaktan kurtulamadı.

Hamilton ilk pit stopların ardından aynı lastiklerle piste dönmüş ancak yağmurun tekrar yağmaya başlaması ile performansı düşmüştü. Arkasındaki Raikkonen ile arasındaki 8 saniyleik farkın bir anda kapanması ile birlikte Raikkonen'e geçilen Hamilton böylelikle Çin Grand Prix'sinde Şampiyonluğunu ilan etme şansını kaybetmiş oldu.

Hamilton’ın yarış dışı kalmasında hata takımın

McLaren, Çin Grand Prix’de Lewis Hamilton’ı ıslak hava lastikleriyle çok fazla pistte tutmanın sorumluluğunu üstlendi. McLaren F1 CEO’su Martin Whitmarsh ITV’ye yaptığı açıklamada, takımın Hamilton’ı erkenden pite çağırmayarak hata yaptığını söyledi. Whitmarsh, “Durum oldukça basit, pite çağırmadık. Sanırım bir geç anlama oldu, onu pistte tuttuk fakat lastikleri oldukça aşınmış durumdaydı” dedi.

Whitmarsh, “O sırada hava oldukça değişkendi ve risk almayalım istedik. Kimi takip etmek zorundaydık. Sonunda aracı pite çağırmaya karar verdik ama samimi olmak gerekirse artık geç kalmıştık” dedi.

Hamilton için çok üzücü bir gün olduğunu belirten Whitmarsh, bununla birlikte Alonso için de, şampiyonluk mücadelesi açısından bir o kadar önemli bir sonuç olduğunu ifade etti.

Sampiyonanın son yarışa kaldığını belirten Whitmarsh, tüm Formula 1 severleri Brezilya’da heyecan verici bir yarışın beklediğini kaydetti.

Whitmarsh ayrıca, “Alonso da bugün çok iyi iş çıkardı. Çok zor şartlarda bir yarış oldu. Lewis için, takım olarak, üzücü bir gündü. Ancak hala şampiyonada ilk iki sıradayız” dedi.

Hamilton Şangay’ı geride bıraktı

Çin Grand Prix’de yarış dışı kalmasının hayal kırıklığını üzerinden attığını belirten Lewis Hamilton şimdi şampiyonluk mücadelesinin son ayağı olan Brezilya’yı beklediğini söyledi. Çin’de ilk turlarda yarışı lider götüren Hamilton, ıslak hava lastiklerinin kuru pistte aşınması sonucu bu avantajını kaybetti.

Lastiklerin hızla kötüleşmesi nedeniyle, kuru lastikleri takmak üzere pite yönelen 22 yaşındaki İngiliz pilot pit alanı girişindeki virajı alamayarak çakıl havuzuna saplandı. Tekrar piste dönemeyen Hamilton yarışa veda etmek zorunda kaldı.

Yarış dışı kalmasının ardından ITV’ye konuşan Hamilton, “Arabadan çıktığımda değişik duygular içindeydim, çünkü bu, tüm sene boyunca yaptığım ilk hataydı” dedi.

Hayatının hatasız olamayacağını ifade eden Hamilton, “Fakat şimdi bu olayı geride bıraktım ve Brezliya’yı sabırsızlıkla bekliyorum. Aracın İnterlagos’ta yeterince hızlı olması için çok sıkı çalışacağız. Hala elimizde yeterince puan var” şeklinde konuştu.

Pit girişine geldiğinde aracın pist dışına çıkmasını önlemek yapabileceği hiçbir şey olmadığını kaydeden Hamilton, “Harika bir yarış çıkarıyorduk. Yağmurun yağıp yağmayacağını bilemeyiz. Lastikler gittikçe daha da kötüleşti. Ben de pite yöneldim ancak yerler buz gibiydi, yapabileceğim birşey yoktu” dedi.

Hamilton ayrıca, “Aynalarım da tümüyle kirliydi. Aynaları kullanamıyordum. Lastikleri de göremedim. Ancak tümüyle bitmişler gibiydi” dedi.

Kovalainen: ‘4’cülük mümkündü’

Heikki Kovalainen, Çin Grand Prix’den puansız ayrılan Renault takımının daha iyi bir sonuç hak ettiğini söyledi. Şangay’da dokuzuncu olan Fin pilot aracının yarışı dördüncü olarak bitirebilecek kapasitede olduğunu belirterek, “Yarışın başlangıcı benim için tam bir felaket oldu. İyi bir start aldım ve üçüncü sıraya yükseldim ancak daha sonra understeer ve zayıf yol tutuşu nedeniyle bu avantajı kaybettim” dedi.

Dört aracın kendisini geçtiğini söyleyen Kovalainen, “Çok fazla zaman kaybettim. Daha sonra bereket versinki tam doğru zamanda kuru lastiklere geçtik. Ondan sonra araç oldukça iyiydi” şeklinde konuştu.

Kovalainen, “Yarışın ortasında da çok ilginç bir şekilde zaman kaybettim. Kimi bana tur bindirdi ancak onda eski ıslak hava lastikleri vardı. Benim aracımda ise yeni kuru hava lastikleri bulunuyordu. Onu geçemedim. Ayrıca öndekilerle bir kazaya sebebiyet vermek de istemedim. Dolayısıyla sollama yapana kadar bir yedi sekiz dakika geçti” dedi.

Fin pilot, “Ondan sonra basabildiğim kadar bastım. Fakat David’i (Coulthard) geçemedim. Aslında daha hızlıydım ancak geçmek için yeterince surate ulaşamadım. Araç kuru havada oldukça iyi performans gösteriyor. Dünkü sıralamalardaki hatam yüzünden daha iyi bir sonuç alamadım” diye konuştu.

Kovalainen ayrıca, “Takım bundan daha iyi bir sonucu hak ediyor. Aracın potansiyeli dördüncü olmaya yeterdi. Bugün takım için bunu yapamadığım için üzgünüm” dedi.

Schumacher 2008'de Spyker'a mı gidecek?

Alman Bild am Sonntag gazetesinin haberine göre, Formula 1'deki 11 takımdan 9'u, Toyota'da kendisine kapı gösterilen Ralf Schumacher'e "evet" demedi. Bu takımlar arasında yalnızca Super Aguri ve Williams, Schumaher'e herhangi bir yorumda bulunmadı.

"Bu durumun farkındayım" diyen 3 defa dünya şampiyonu ünvanlı efsane pilot Niki Lauda, gazeteye yaptığı açıklamada, "Ralf belki de artık sporu bırakmalı" ifadesini kullandı. 32 yaşındaki Schumacher'in menajeri Hans Mahr ise, "Takımlarla olan görüşmelerimiz sürüyor, temaslarımız bitmedi" " şeklinde konuştu.

Hali hazırda en iyimser tahmine göre Schumacher, arkadaşı Hindistanlı milyarder Vijay Mallya'nın ortağı olduğu Spyker'ın 2008'de kadrosunda yer alabilir. Spyker'ın mevcut pilotu Adrian Sutil da, Alman Algemeen Dagblad gazetesine verdiği röportajda, böyle bir durumda kendisi için ideal bir arkadaşa kavuşacağını açıkladı. Sutil, "O büyük bir isme sahip ve çok tecrübeli" dedi.

Wurz sezon sonunda emekli oluyor

Alex Wurz, 2007 sezonunun sonunda Formula 1'den emekli olacağını açıkladı. Avusturyalı pilot bu kararını Kanada Grand Prix'sini podyumda tamamlamasının ardından verdi. Esasında podyum finişinin hemen ardından bu kararını uygulamayı düşünen Wurz, takımı Williams'a saygısızlık etmemek için sezon bitimine kadar sabretmeye karar verdi.

Her ne kadar Williams'ın 2008 listesinde yer alması düşünülse de, 33 yaşındaki pilotun geleceği hakkında olumsuz yorumlar yapılıyordu. Test pilotu Kazuki Nakajima ise, Frank Williams tarafından daha önce düzenlenen basın toplantısında "Formula 1'in materyali" olarak tanımlanmıştı.

Wurz, Brezilya'nın ardından Formula 1'de yarışmayacak olsa da, test pilotu olarak spora devam edeceği fikri ağır basıyor.

Ferrari A1GP ile ilgileniyor

Ferrari, A1GP series'in organizatörleri ile iletişim halinde olduklarını açıkladı. Takım bir süredir, seriye motor desteği sağlayacağı konusunda çeşitli speküslayonlara konu oluyordu.

"A1GP yetkilileriyle temas halindeyiz" diyen bir Ferrari sözcüsü, Formula 1 Çin Grand Prix'si öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada detay vermekten çekindi. Serinin yarışları ilk olarak 2005'te Lola şasi ve Zytek motorlarıyla start almıştı. 2007 szonu ise geçtiğimiz hafta Zandvoort'ta başladı.

Alıntıdır.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
rosso_relativo
Kıdemli - Bişitör
Kıdemli - Bişitör

Üye No: 1366

MesajTarih: Pts Ekm 08, 2007 10:53 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Brezilya da Alonsoya başarılar diliyorum ...
şampiyonlukla döner umarım ve genç yaşta üst üste 3 kez dünya şampiyonu olan pilot ünvanını da alır Very Happy

Başa Dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Erenet.NET Forum Ana Sayfası -> Spor Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Erenet Forum

En Güzel 3D Oyunlar 3doyunlar.net Sitesinde | Ana Sayfa | Forum | Arama | Üyeler |

Bilgi Dağarcığı: İnsan saçı, üç kilo ağırlık kaldırabilecek esnekliktedir.

Günlük BurçlarGünün SözüOyun HileleriPosta KodlarıReklamİletişimKullanım Koşullarıİstatistik

Erenet.NET'in içerik kod yazılımının bir kısmı PHP sitesine aittir. Design: Erenet.info
(IP) Copyright © 2005 by Erenet.NET

Sitemiz en iyi Firefox tarayıcı ile 1024x768 çözünürlükte görüntülenir

Animasyon filmlerimizi beğendiyseniz çizgi film izle sitemizden birbirinden eğlenceli çizgi filmleri seyredebilirsiniz.
3 boyutlu oyunlar yayınlayan unity 3d oyunlar sitesi ile 3 boyutlu oyun oynayabilirsiniz.
Bilgisayar oyunları için oyun hileleri arıyorsanız gamend.net'i ziyaret ediniz.

Bu sayfanın uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin.
E-Posta

Tanıtımı Kapat X

Reklamı Göster