Erenet.NET içerik; animasyon, oyun, telefon şakaları, çizgi film, komik yazılar
Erenet Erenet Erenet
Erenet Çizgi film izleyin Erenet
Erenet Erenet Erenet
Erenet Erenet Erenet Erenet
Erenet Ana Sayfa Erenet Flash Animasyonlar Erenet Flash Oyunlar Erenet Çizgi Filmler Erenet Fıkralar Erenet Komik Resimler Erenet Komik Filmler
Erenetoyun
Erenet.NET - Flash animasyonlar, telefon şakaları, çizgi film ve flash oyunlar ile hizmet veriyor.
27 Nisan 2024, Cumartesi 17:55:35
  Giriş Yap veya Üye Ol (Ücretsiz)
  Mesaj Panosu   |  Arama   |  Üye Listesi   |  SSS   |  Profil   |  Özel Mesajlar   |  Giriş 

Hamilton artık şampiyon gibi

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Erenet.NET Forum Ana Sayfası -> Spor
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
maverick41
Erenet Upload Team

Üye No: 48118

MesajTarih: Pzr Eyl 30, 2007 2:25 pm    Mesaj konusu: Hamilton artık şampiyon gibi Alıntıyla Cevap Ver

Hamilton artık şampiyon gibi

Yağmur altında yapılan Japonya Grand Prix'sinde zafer McLaren Mercedes takımından Lewis Hamilton'ın oldu. Bir çok olayın yaşandığı Fuji pistinde heyecan yarışın başından sonuna kadar devam etti. Son metrelere kadar devam eden mücadele de Lewis Hamilton bu sezon 4. zaferine imza attı. Fernando Alonso'nun kaza yaparak yarış dışı kalması İngiliz pilotun şampiyonlukta büyük bir avataj yakalamasına neden oldu.

Heikki Kovalainen Japonya'da büyük bir başarı elde ederek kariyerinin ilk podyumunu elde etti. Kimi Raikkonen ise yarışın sonlarındaki performansı ile Japonya'dan üçüncü olarak ayrılmayı başardı.

Yarış startı yoğun yağış nedeniyle güvenlik aracının kontrolünde verildi. Formasyon turunun ardından pilotlar güvenlik aracının liderliğinde yarışa başladılar. Pist şartlarının olumlu hale gelmesi için güvenlik aracı ile birlikte yaklaşık 13 tur atıldı. Bu turlar sırasında geçiş lastikleri ile yarışa başlama stratejisini uygulayan sürücüler pistin ıslaklık seviyesinin oldukça yüksek olması nedeniyle pit alanına girerek normal yağmur lastiklerini takmak zorunda kaldılar.

Bu pilotlar arasında Ferrari sürücüleri de vardı. İlk olarak Felipe Massa pit alanına girdi ve lastiklerini değiştirdi. Ardından piste tekrar geri dönen Massa geçişin yasak olduğu o turlarda Nick Heidfeld'i geçince bu sefer ceza olarak pitten geçmek zorunda kaldı. Kimi Raikkonen'inde pit alanına girmesi ile birlikte iki Ferrari sürücüsü de gerilere düşmüş oldu.

Güvenlik aracının pistten ayrılması ile birlikte asıl yarış başlamış oldu. Ferrarilerin geriye düşmesi Toro Rosso ve RedBull pilotlarının işlerine yaradı. Sebastian Vettel uzun süre yarışı 3. sırada götürdü. Pit stopların başlaması ile birlikte genç sürücü liderliğe dahi yükselmeyi başardı. İlk pit stopların başlamasından sonra yarışın seyri tekrar değişmeye başladı.

İki McLaren pilotu da ilk pit molalarının ardından performans düşüklüğü yaşadılar ve arkalarındaki pilotlarla aralarının kapanmalarına neden oldular. Bu sırada farklı stratejilerle yarışan ve henüz pit stop yapmamış olan pilotlar birbirlerine oldukça yakın vaziyette yaklaşık 10 tur boyunca mücadele ettiler.

Bu noktada yarışın lideri olan Lewis Hamilton arkasından kendisine yaklaşan Robert Kubica ile bir temas yaşadı ve iki sürücü de spin attı. Kubica bu kontrolsüz atağının ardından pitten geçme cezası aldı. Bir tur sonra ise performansı oldukça düşen Fernando Alonso arkasından gelen Sebastian Vettel'in teması sonrasında spin attı ve aracının sağ tarafında hasar meydana geldi.

Alonso yarışın bitimine 25 tur kala büyük bir kaza geçirerek yarış dışı kaldı ve şampiyonluk yolunda çok büyük yara almış oldu. Alonso'nun kazasından sonra güvenlik aracı bir kez daha piste girmek zorunda kaldı. Güvenlik aracının piste girmesi ile birlikte aradaki farklar kapandı ve yarışa başka bir heyecan daha katılmış oldu.

Güvenlik aracının pistte olduğu sürede inanılmaz bir olay yaşandı. Yarıştan puanla hatta podyumla ayrılma şansı olan Toro Rosso pilotu Sebastian Vettel ile RedBull'dan Mark Webber kaza yaparak yarış dışı kaldılar. Vettel Webber'e arkadan çarpınca kendisnin ve Webber'in bu yarıştan puan alma hayallerini suya düşürdü.

Güvenlik aracı pistten çıktıktan sonra Hamilton ilk turlarda arkasındaki Kovalainen ile farkı açmaya başladı. Bu arada yarışın başında gerilere düşen Felipe Massa bir anda üçüncü sıraya yükseldi. Aynı şekilde Kimi Raikkonen'de yarışın sonlarına doğru performansını arttırarak ön sıralara doğru tırmanmaya başladı.

Son turlara girildiğinde Massa'nın pit alanına girmesinin ardından Raikkonen üçüncü sıraya yükseldi. Raikkonen yarışın sonuna kadar Kovalainen'i geçmek için çaba harcadıysa da bunda başarılı olamadı ve yarışı üçüncü sırada tamamladı. Kovalainen ise kariyerinin ilk podyumuna Japonya'da kavuşmuş oldu.

Lewis Hamilton takım arkadaşının yarış dışı klaması ile birlikte belki de pistteki en mutlu isim oldu. Çünkü Hamilton buradan aldığı zaferle şampiyonlukta çok büyük bir avataj yakalamış oldu.

Hamilton ile Alonso arasındaki puan farkı 12'e yükselirken üçüncü sıradaki Raikkonen ile fark 17'ye yükseldi.

1. Hamilton McLaren-Mercedes
2. Kovalainen Renault
3. Raikkonen Ferrari
4. Coulthard Red Bull-Renault
5. Fisichella Renault
6. Massa Ferrari
7. Kubica BMW Sauber
8. Liuzzi Toro Rosso-Ferrari
9. Sutil Spyker-Ferrari
10. Barrichello Honda
11. Button Honda
12. Yamamoto Spyker-Ferrari
13. Trulli Toyota
14. Heidfeld BMW Sauber
15. Sato Super Aguri-Honda

Yarış dışı kalanlar
R.Schumacher Toyota
Davidson Super Aguri-Honda
Rosberg Williams-Toyota
Vettel Spyker-Ferrari
Webber Red Bull-Renault
Alonso McLaren-Mercedes
Wurz Williams-Toyota

Lastik karışıklığı Ferrari’ye pahalıya patladı

Kimi Raikkonen Ferrari’nin Japonya Grand Prix’ye tam ıslak hava lastikleriyle başlaması gerektiği konusunda uyarılmadığını söyledi. Ferrari pilotları Raikkonen ve Felipe Massa yarışa ara lastiklerle start verdi. Ancak FIA takımların kötü hava şartları nedeniyle tam ıslak hava lastikleriyle start almasını istemişti.

Start güvenlik aracının arkasında başlarken Raikkonen ve Massa da pite girerek lastiklerini değiştirmek zorunda kalmış ve pozisyonlarını kaybetmişti.

Mücadeleyi üçüncü sırada tamamlayan Raikkonen yarış sonrasında yaptığı açıklamada, Ferrari’ye farklı lastiklerle başlamak zorunda olduğu bilgisinin verilmediğini söyleyerek, ilk pit stopun kendisi için büyük kayıp olduğunu belirtti.

Raikkonen, “Ara lastiklerle başlama kararı aldık. Güvenlik aracının arkasındayken biraz yağmur yağmaya başladı, fakat bu ciddi bir sorun değildi” dedi.

Fin pilot, “Yarıştan sonra herkesin tam ıslak hava lastikleri ile başlama mecburiyeti olduğunu duydum. Fakat FIA veya yarış kontrolörü bunu bizim ekibe söylemeyi unutmuş. Biz de güvenlik aracının arkasında pite girmek zorunda kaldık. Bu da bize pahalıya mal oldu” diye konuştu.

Kovalainen’i sollamaya çalıştığını belirten Raikkonen, “En büyük problem, pisti ve araçları görebilmekti” dedi.

Renault baş mühendisi Pat Symonds da, sözkonusu lastik mecburiyetinden şaşkınlık duyduğunu belirterek, bunun takımların yarış stratejilerine karar vermesinin ardından açıklanmasının sürpriz olduğunu ifade etti.

Ferrari lastik kuralı hakkında geç bilgilendirildi

Ferrari, FIA’nın; yeni lastik kuralı hakkında takımı, yarış başladıktan sonra bilgilendirildiğini belirtti. Yarış başlamadan önce takımlara, ekstrem hava lastikleriyle yarışa başlama mecburiyetinde oldukları bildirillmişti. Ferrari ise yarışa standart ıslak hava lastikleriyle başlama karar aldı.

Kuralın geç bildirilmiş olmasından dolayı da her iki Ferrari pilotu güvenlik aracının arkasındayken pite girerek lastik değiştirmek zorunda kalmışlardı.

Kimi Raikkonen ve Felipe Massa pite girmelerinden dolayı pozisyonlarını kaybetmiş ve muhtemel bir zaferden olmuşlardı.

Ferrari sözcüsü yarış sonrasında yaptığı açıklamada, İtalyan ekibinin yarış başladıktan sonra lastik kuralı hakkında bilgilendirildiğini söyledi.

Sözcü, “Yarış başlayana kadar yarış hakemlerinden herhangi bir uyarı e-postası almadık. Daha sonra kontrol ettiğimizde sadece Stefano Domenicali’nin diz üstü bilgisiyarına 1.37’de bir e-posta düşdüğünü tespit ettik” dedi.

Sözcü, “Daha sonra bize telsizden lastikleri değiştirmemiz gerektiği söylendi. Yapabileceğimiz birşey yoktu. Bir iletişim eksikliği yaşandı. Bizim standart ıslak hava lastikleriyle başlama kararı almamızın nedeni buydu” dedi.

Webber, Vettel’e ateş püskürdü

Mark Webber, Sebastian Vettel’le son güvenlik aracı periyodunda çarpışmasından dolayı Toro Rosso pilotunu sert şekilde eleştirdi. Yarış sonrasında Vettel’e kızgınlığını ifade eden Webber, kaza nedeniyle podyum finişten veya muhtemel bir zaferden olduğunu söyledi. Yarış sırasında gıda zehirlenmesi geçiren ve kusan Webber, “Tümüyle felaket bir finiş. Bugün Lewis’e karşı mücadele edebilmek için çok çok iyi bir durumdaydık” dedi.

Webber, “Bugün güçlüydük ve zor şartlara, görüş mesafesinin kısa olmasına rağmen herhangi bir hata yapmadım. Fernando’nun kazası ikinci kez güvenlik aracının piste girmesine neden oldu ve herkes yeniden arka arkaya yığıldı” dedi.

Webber ayrıca, “Yarışın sonuna kadar devam etmeyi istiyordum. Vettel ilk güvenlik aracı periyodunda arkamda vahşi bir şekilde sürüyordu. İkinci güvenlik aracı periyodunda da bana çarparak harika bir iş çıkardı” diye konuştu.

Avustralyalı pilot, “Sanırım bugün çok önemli bir ders öğrendi” dedi.

Vettel, Webber’den özür diledi

Sebastian Vettel, güvenlik aracı periyodunda meydana gelen kazadan ötürü Red Bull pilotu Mark Webber’dan özür diledi. Olumsuz hava koşullarını avantaja çeviren Toro Rosso sürücüsü yarışın yıldızlarından biri olmasına rağmen Webber’in aracına arkadan çarparak hem kemdisinin hem de Avustralyalı pilotun yarış dışı kalmasına neden oldu.

Vettel, “Mücadeleye iyi bir başlangıç yapmıştım, yarış da iyi gidiyordu. Güvenlik aracının piste girmesinden sonra Lewis ve Mark’ın arkasındaydım 13’ncü virajı çıkarken sağa baktım ve Lewis’in oldukça yavaş bir şekilde ilerlediğini gördüm, bilmiyorum ama belki de bir problemi olduğunu düşündüm. Belki frenlerini ısıtıyordu” dedi.

Vettel, “Hala Mark’ın aracının arkasındaydım ve kaza oldu. Mark’tan özür diliyorum, çünkü kendimle birlikte onun yarışını da mahvettim” diye konuştu.

Takım arkadaşı Tonio Liuzzi ise bugün yarışı sekizinci bitirerek İtalyan ekibine sezonun ilk puanını getirdi.

Liuzzi, 67 turluk harika bir yarış çıkardıklarını belirterek, pilotların su kayağı yaptığını ve yarışın oldukça uzun sürdüğünü söyledi.

Liuzzi'nin derecesi soruşturma altında

Japonya Grand Prix yarış hakemleri, yarışı sekizinci sırada tamamlayan Toro Rosso pilotu Vitantonio Liuzzi’nin sarı bayraklar sallanırken sollama yapıp yapmadığını araştırıyor. Liuzzi’nin, Adrian Sutil ile ile mücadele ederken Anthony Davidson için sarı bayrakların kalkmasından kısa süre sonra Alman pilotu solladığı ifade ediliyor.

Şimdi yarış hakemlerinin, Liuzzi’nin hareketinin ilk virajda yeşil bayraklardan önce olup olmadığını araştırdığı belirtiliyor.

Liuzzi yaptığı açıklamada, yanlış birşey yapmadığını ifade etti. Liuzzi, “Adrian’ı virajın dışında solladım, çünkü görüş koşulları çok kötüydü. Düzlükte sollamayı düşünüyordu, çünkü benden daha yavaştı, ancak start-finiş çizgisini geçerken sarı bayrakları gördüm” dedi.

Liuzzi, “İlk virajın ardından, yeşil bayraklar kaldırıldığında onu geçtim. Yarış hakemlerinin incelediği konuda bu. Fakat sarı bayraklarda kendisini sollamadım. Herhangi bir şey olmayacağından eminim” dedi.

Kovalainen podyumun mutluluğunu yaşıyor

Heikki Kovalainen, olaylı Japonya Grand Prix’de damalı bayrağı görerek F1 kariyerinin ilk podyum finişini yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Fin çaylak, mücadeleyi McLaren pilotu Lewis Hamilton’ın ardından ikinci sırada tamamlayarak, bu sezon Renault’yu ilk kez podyuma taşımış oldu. Kovalainen son turlarda Kimi Raikkonen’in baskısına direnmek zorunda kalmasına rağmen GP’yi yurttaşının birkaç saniye önünde tamamlamayı başardı.

Kovalainen, “Bizim için zor bir yıl oldu. Bu hafta sonu kumar oynadık. Bugün, dün olduğundan daha fazla yağış vardı. Startta işler pek iyi gidiyor görünmüyordu” dedi.

Kovalainen, “Fakat vazgeçmedim. Stratejimiz de oldukça iyi çalıştı. Takım bu hafta sonu bir podyumu hak ediyordu. Kendisini göremesem de Kimi ile mücadele edebildim” diye konuştu.

Vizörürün buğulandığını ifade eden Fin pilot, “Kimi’nin saldıracağını biliyordum ancak onu sürekli arkamda tutmayı başardım” şeklinde konuştu.

Kovalainen ayrıca, “Kimi hemen hemen heryerde biraz daha hızlıydı diye düşünüyorum. Yapabileceğim şey pistte kalmaktı. İkinciliği gerçekten çok istiyordum ve oldu” dedi.

Hamilton: 'Hayatımın en uzun yarışıydı'

Lewis Hamilton, olaylı bir yarışın ardından galip ayrıldığı Japonya Grand Prix’nin hayatının en uzun yarışı olduğunu söyledi. 22 yaşındaki İngiliz sürücü, şampiyondaki en büyük rakibi takım arkadaşı Fernando Alonso yarış dışı kalırken, sezonun dördüncü zaferini elde ederek şampiyonluk yolunda çok büyük bir avantaj yakaladı.

Fuji’deki mücadelenin ardından Alonso’nun 12 puan önünde bulunan Hamilton, önümüzdeki hafta geçilecek Çin Grand Prix’de şampiyonluğunu ilan edebilir.

İki kez güvenlik aracının piste girmesi ve BMW pilotu Robert Kubica ile temasının ardından bir spin dahil Hamilton olaylı yarıştan rakiplerinin önünde rahat bir galibiyet aldı.

Buna rağmen McLaren pilotu, Japonya Grand Prix’nin kariyerinin en uzun yarışı olduğunu söyledi.

Hamilton, “Hayatımın en uzun yarışıydı. Gittikçe devam edecek, sanki hiç bitmeyecekmiş gibi görünüyordu” ifalerini kullandı.

Genç pilot, “Güvenlik aracı piste girdi. Sürekli olarak mühendislerime, Mark Webber’e biraz daha boşluk açmasını söylemesi için Red Bull’a haber vermelerini istedim” dedi.

Hamilton, “Güvenlik aracının arkasındayken, Kovalainen’e sinirlendim. Fakat iyi iş çıkırdı. En hızlı ikinci pilot oldu. Bana yavaşlamamı söylediler ancak zaten kendimi iyi hissettiğim kadar yavaş gidiyordum” diye konuştu.

Yarışı kazanmış olmaktan dolayı heyecanlı olduğunu belirten Hamilton, ıslak pistte elde ettiği bu başarının, daha büyük başarılar kazanabileceği şeklinde düşünmesine neden olduğunu kaydetti.

Hamilton, “Açıkçası ıslak pistte sürmek, yarışı lider götürmek ve Senna ve Prost’un yarışlarını düşünmek beni onlara benzer başarıların yolunda olduğumu hissetmemi sağlıyor” dedi.

Alonso: 'İmkansıza ihtiyacım var'

Dünya şampiyonu Fernando Alonso, Japonya Grand Prix’de yarış dışı kalmasının ardından şampiyonluğa ulaşabilmesi için imkansızı başarması gerektiğini söyledi. Alonso, sezonun bitimine iki yarış kala, Japonya Grand Prix’yi kazanan takım arkadaşı Lewis Hamilton’ın 12 puan gerisinde bulunuyor.

Alonso, 42’nci turda aracının kontrolünü kaybettikten sonra yaptığı kaza ile Fuji’de yarışa veda etti.

İspanyol pilot, şampiyonluk mücadelesinin sona ermediğini belirtmekle birlikte, şampiyonluğu kazanmak için artık imkansızı başarmak zorunda olduğunu kabul etti.

Alonso, “Havlu atmıyorum ancak Hamilton yarış dışı kalmadıkça şampiyonluk gelmez, gerçekçi olmalıyız ve her iki yarışta da altı puan avantaj sağlamanın çok zor olduğunu görmeliyiz” dedi.

McLaren pilotu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu, geriye kalan her iki yarışı da kazanmak ve onun beşinci veya altıncı sırada bitirmesini beklemek manasına geliyor. Dolayısıyla gerçekçi bir yaklaşımla bu çok karmaşık... Ondan yarış dışı kalmasını beklememiz gerekecek ki, bunu da bu sezon hiç görmedik. Ama belki de son iki yarışta görürüz.”

“Elimizden gelenin en iyisini yapmak ve her iki yarışı da kazanmak mecburiyetindeyiz. Belki şimdi artık daha az baskı altında mücadele edeceğiz, çünkü artık sadece yarışıp imkansızı beklememiz gerekiyor."

Todt Alonso’nun Ferrari’ye gelmesi ihtimal dışı

Ferrari takım patronu Jean Todt, dünya şampiyona Fernando Alonso’nun gelecek yıl İtalyan ekibine geçmesinin mümkün olmadığını söyledi. Belçika Grand Prix’nin ardından, İspanyol pilotun McLaren’da kalmasının zor olduğu ve yolunu Maranello’ya çevirebileceği yönünde spekülasyonlar yapılmaya başlanmıştı.

Japonya Grand Prix başlamadan önce ITV televizyonuna konuşan Todt, Ferrari’nin Kimi Raikkonen ve Felipe Massa’dan oluşan sürücü kadrosunda gelecek yıl herhangi bir değişiklik olmayacağını kaydetti.

Todt, “Felipe’nin de, Kimi’nin de 2008 için Ferrari ile sözleşmesi bulunuyor. Biz de sözleşmelerine riayet ediyoruz. Her iki pilot da görevlerini harika yapıyor” dedi.

Todt ayrıca, “Alonso harika bir pilot. Üçüncü kez dünya şampiyonluğu için mücadele ediyor. Büyük bir sürücü. Bir pilot olarak kendisine saygım çok. Fakat biz kendi pilotlarımızla çok mutluyuz” dedi.

Alıntıdır.
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Erenet.NET Forum Ana Sayfası -> Spor Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Erenet Forum

En Güzel 3D Oyunlar 3doyunlar.net Sitesinde | Ana Sayfa | Forum | Arama | Üyeler |

Bilgi Dağarcığı: Kanada, Kızılderili dilinde 'büyük köy' anlamına gelmektedir.

Günlük BurçlarGünün SözüOyun HileleriPosta KodlarıReklamİletişimKullanım Koşullarıİstatistik

Erenet.NET'in içerik kod yazılımının bir kısmı PHP sitesine aittir. Design: Erenet.info
(IP) Copyright © 2005 by Erenet.NET

Sitemiz en iyi Firefox tarayıcı ile 1024x768 çözünürlükte görüntülenir

Animasyon filmlerimizi beğendiyseniz çizgi film izle sitemizden birbirinden eğlenceli çizgi filmleri seyredebilirsiniz.
3 boyutlu oyunlar yayınlayan unity 3d oyunlar sitesi ile 3 boyutlu oyun oynayabilirsiniz.
Bilgisayar oyunları için oyun hileleri arıyorsanız gamend.net'i ziyaret ediniz.

Bu sayfanın uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin.
E-Posta

Tanıtımı Kapat X

Reklamı Göster